Google počítá Pí na 100 bilionů číslic a získává světový rekord

2
Google počítá Pí na 100 bilionů číslic a získává světový rekord

Stručně: Google úspěšně vypočítal 100 bilionů číslic π, čímž vytvořil nový světový rekord v tomto procesu. Není to poprvé, co se Google dostal do čela žebříčku. V roce 2019 se tento vyhledávací gigant stal prvním, kdo použil komerční cloudovou službu a pevné disky, aby stanovil rekord Pi na 31,4 bilionu vypočítaných číslic.

Tým z University of Applied Sciences of the Grisons přejel záznam v loňském roce, čímž se celkový počet zvýšil na 62,8 bilionu desetinných míst.

Stejně jako dříve používal Google y-cruncher provádět výpočty. Tentokrát byl Compute Engine nakonfigurován se 128 vCPU, 864 GB RAM a 100 Gbps výstupní šířky pásma. Pro srovnání, výpočet z roku 2019 měl výstupní šířku pásma pouhých 16 Gbps.

Program běžel celkem 157 dní, 23 hodin, 31 minut a 7,651 sekund, přičemž v procesu bylo využito 43,5 PB čtení a 38,5 PB zápisů.

Emma Haruka Iwao, advokátka vývojářů ve společnosti Google, řekl oni použili Terraform k nastavení a správě clusteru. Vytvořili také program, který spouští y-cruncher s různými parametry a automatizuje většinu měření. Všechno řečeno a hotovo, vylepšení zrychlily program asi dvakrát rychleji.

Proč pokračovat v tomto bodě? Jako Iwao zdůrazňuje, Výpočty pí lze použít jako měřítko ke zmapování průběhu výpočetního výkonu v průběhu času. V tomto konkrétním případě také demonstruje možnosti cloudové infrastruktury Google a spolehlivost, kterou poskytuje.

Google zveřejnil skripty, které používal GitHub pro ty, kteří se chtějí ponořit hlouběji do kódu.

podobné příspěvky

Leave a Reply