Plány AMD odhalují detaily Zen 4 a RDNA 3 a slibují výrazné zvýšení výkonu

0
Plány AMD odhalují detaily Zen 4 a RDNA 3 a slibují výrazné zvýšení výkonu

Velmi očekávané: Právě proběhl den finančních analytiků společnosti AMD 2022 a s ním přišla spousta informací o nadcházejících a budoucích procesorech, včetně Zen 4 a grafických karet RDNA 3 nové generace. V případě svých CPU slibuje AMD ohromný 35% nárůst výkonu oproti Zen 3, zatímco GPU nabízí 50% zvýšení výkonu na watt.

Plán AMD pro stolní procesory potvrzuje několik faktů o Zen 4. Za prvé, technologie 3D V-cache společnosti použitá v Ryzen 7 5800X3D bude součástí nové řady procesorů, ačkoli nikdy neprozradilo, kolik čipů ji využije a zda bude spustit spolu s novými procesory. Připomínáme, že Ryzen 7 5800X3D naskládá 41mm2 matrici obsahující pouze L3 cache přes matrici s jádrem Zen 3, čímž zvyšuje množství L3 cache z 32 MB na 96 MB.

Když AMD minulý měsíc diskutovalo o Zen 4 na Computexu, slibovalo více než 15% zvýšení výkonu v jednom vláknu oproti Zen 3. Nyní uvádí, že celkové zlepšení výkonu je o 35 % větší než u současné generace. Není jasné, zda se to týká také jednovláknového výkonu nebo vícevláknového (nebo kombinace obojího).

Víme, že zvýšené taktovací frekvence, oblast, kde AMD dlouho stálo ve stínu Intelu, bude velkou součástí zvýšení výkonu Zen 4. Procesor, který předvedl na Computexu, o kterém se věří, že je prototypem Ryzen 9 7950X, běžel na 5,5 GHz na „většině“ vláken při spuštění dema Ghostwire Tokyo a společnost později potvrdila, že CPU nebyl přetaktován.

Na plánu také vidíme Zen 4c (Bergamo), který zvyšuje standardní maximální počet jader Zen 4 z 96 na 128, a zmínku o 4nm procesu – vylepšeném 5nm uzlu, který bude použit v mobilní řadě Phoenix Point, která kombinuje Zen. 4 jádra, grafika RDNA 3 a Xilinx’s Artificial Intelligence Engine (AIE).

Cestovní mapy jinde ukazují, že rodina Threadripperů bude dostávat léčbu Zen 4. Objevily se obavy, že AMD nechalo značku vymřít, ale nevíme, zda bude součástí čipů nové generace, stejně jako Zen 3, pouze řada Threadripper Pro.

Pokud jde o Zen 5 s kódovým označením Granite Ridge a pravděpodobně s názvem Ryzen 8000, bude postaven na 4nm/3nm procesech, bude používat stejnou patici AM5 jako Zen 4 a má dorazit v roce 2024.

Když přejdeme ke grafickým kartám AMD a RDNA 3, hlavní statistikou je, že architektura nabídne 50% nárůst výkonu na watt oproti RDNA 2, což zní lákavě, ale mělo by se to brát s rezervou, protože to bude pravděpodobně nejlepší scénář. Stále můžeme očekávat, že vlajkové lodě budou energeticky náročné. Zda budou konkurovat pověstným RTX 4090/4090 Ti s 600W až 800W, se teprve uvidí.

Stejně jako Zen 4 bude i RDNA 3 postavena na 5nm procesní technologii od TSMC. Může se pochlubit „pokročilými multimediálními schopnostmi“, jako je podpora kódování/dekódování AV1, a přichází s podporou DisplayPort 2.0 pro poskytování nekomprimovaného hraní ve 4K při 240 Hz díky šířce pásma 80 Gb/s.

Mezi další nové funkce patří přepracovaná výpočetní jednotka (CU) a Infinity Cache nové generace. Máme také potvrzeno, že GPU RDNA 3 se vrátí k designu chipletů, o čemž se chvíli šuškalo. Bude to poprvé, co AMD použije design u spotřebitelských karet od éry Vega.

AMD také potvrdilo existenci RDNA 4. Je založeno na 3nm procesu a mělo by být spuštěno ve stejném roce jako Zen 5: 2024.

Procesory Zen 4 a grafické karty RDNA 3 budou uvedeny na trh koncem tohoto roku.

podobné příspěvky

Leave a Reply